PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=7117}

Egzorcyzmy Emily Rose

The Exorcism of Emily Rose
7,0 205 951
ocen
7,0 10 1 205951
5,2 14
ocen krytyków
Egzorcyzmy Emily Rose
powrót do forum filmu Egzorcyzmy Emily Rose

Przede wszystkim chciałbym zaznaczyć że film bardzo mi się podobał. Jednak moim zdaniem byłby jeszcze lepszy gdyby sceny egzorcyzmów i ogólnie opętania pozbawiono tej hollywodzkiej wzniosłości i patosu a dodano bardziej mroczną i mistyczną atmosferę. Chodzi mi o to aby widz czuł strach nie tylko dlatego że widzi zdeformowaną twarz opętanej kobiety krzyczącej z całych sił. Aby człowiek poczuł prawdziwą naturę diabła potrzeba czegoś więcej np. inteligencji w jego wypowiedzi, lub chociaż w drobnej części poznania go aby odczuwać strach przed samym panem ciemności a nie tylko przed konsekwencjami jego opętania. W skrócie chodzi mi o nadanie opętaniu bardziej gęstego klimatu. Przesłuchanie taśm z egzorcyzmów Anelise Michell pozwoli dokładniej określić ten klimat. Tam demony musiały ugiąć się pod rozkazami egzorcysty powołującego się na świętych np. Matkę Boską. Czuć w nich było odrazę i wściekłość ale jednocześnie musiały ukorzyć się gdyż były istotami niższymi, które zostały zesłane w miejsce najbardziej oddalone od Boga czyli do piekła. Z tego też powodu słychać w nich było rozgoryczenie a nawet żal. Do tego opowiadały o istocie grzechu i roli samych demonów. To znacznie więcej niż tylko wściekłe rzucanie się, skakanie po ścianach i przekleństwa rzucanę w stronę księdza i innych. I tego właśnie brakuje mi nie tylko w tym ale we wszystkich filmach podejmujących tematykę egzorcyzmów.

Podobnie ma się sprawa w przedstawieniu Boga i Szatana jak w pewnym sensie równych sobie, ale stojących po dwóch stronach barykady. Należy pamiętać że to Bóg jest stworzycielem wszystkiego i to On strącił Lucyfera do piekieł. Dlatego też diabeł nienawidzi Boga i nienawidzi także jego dzieci, czyli ludzi. Posługuje się jednak kłamstwem, intrygą podszeptem i sprytem gdyż jedynie tyle leży w jego mocy. Jego celem jest zrobić Bogu na złość poprzez skierowanie ludzi w stronę zła. Świadczy to ewidentnie o niższości szatana który zamiast "złego boga" powinien być ukazywany bardziej jako wąż który wytężając siły próbuje zadać jakikowiek ból Bogu.

adri92

W "Egzorcyście" trochę tak było, szatan bawił się emocjami księży, naśladował matkę jednego z nich, etc.

użytkownik usunięty
HARDBOILED_WRITER

"Egzorcysta" mimo, ze klasyk to nie jest dobrym zrodlem wiedzy na temat opetan. Zwykly hollywoodzki film zrobiony pod publike.

Za to w tym filmie mozna bylo poczuc jakas glebie i sens historii.

Ciekawe, że o "Egzorcyście" bardzo pozytywnie wypowiadał się o. Gabriele Amorth, oficjalny egzorcysta papieski.

HARDBOILED_WRITER

Mówił, że w filmach musi być wszystko trochę przerysowane, ale wiele rzeczy było tam właściwie pokazanych.

użytkownik usunięty
HARDBOILED_WRITER

Niestety co do Amortha sie nie wypowiem bo wypowiedzi nie czytalem. Czytalem wypowiedz innego egzorcysty, ktore film ten stawial w zlym swietle. Pisal, ze takie przypadki zdarzaja sie nadzwyczaj zadko, a moze nawet w ogole. "Egzorcysta" ewidentnie nie byl tworzony w celach duchowych, ani poznawczych, ale w celach komercyjnych. Nie ma polozonego nacisku na potege samego Boga. Bylbym wdzieczny gdybys znalazl wypowiedz Amortha. Chetnie se z nia zapoznam.
http://www.egzorcyzmy.katolik.pl/recenzje-ksiazek/filmy/310-egzorcysta-friedkin. html to chyba wpowiedz, ktora czytalem. Amorth takze sie tu wypowiada, ale nie wiem czy chodzi ci o ten cytat.

A co w tym złego, że film nakręcony został w celach komercyjnych (jakby "Egzorcyzmy..." nie były). Nie wskazywałem "Egzorcysty", jako filmu religijnego, mówiłem tylko o filmowym sposobie ukazania szatana, w czym "Egzorcysta" zdecydowanie ma przewagę. W końcu to filmweb, nie fronda. "Egzorcyzmy Emily Rose" w żadnym stopniu nie oddały tej grozy z prawdziwych nagrań, które na pewno słyszałeś.

A z Amorthem, to był jakiś wywiad dołączony do "Gazety Polskiej".

użytkownik usunięty
HARDBOILED_WRITER

Takich filmow wedlug mnie nie powinno robic sie w celach komercyjnych bo z szatana robi sie w tym przypadku gwiazde medialna. Jednak skoro filmy takie powstaja to widocznie jest na nie zapotrzebowanie. Jak ktos chce ogladac to niech oglada, ale gorzej jesli ktos zaczyna sobie wyobrazac w taki sposob egzorcyzmy. Sam ogladalem "Egzorcyste" i nie zaprzeczam, ze potrafi szokowac. Wszyscy probuja pokazac potege szatana, ale nie chca pokazac potegi modlitwy, ktora jest nieporownywalnie wieksza.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones