PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=743465}

Pustka

The Void
5,4 5 533
oceny
5,4 10 1 5533
5,0 5
ocen krytyków
Pustka
powrót do forum filmu Pustka

To kolejny, po "babadook" i "It follows" horror, który na filmwebie ma absurdalnie niską średnią. 5,3/10, serio?
Ale poniekąd rozumiem skąd taka niska ocena wypływa- pierwsze 30-40 minut filmu nie jest zachęcające. Aktorstwo (zwłaszcza głównego bohatera) jest momentami żenujące, dialogi drewniane. Na szczęście są aktorzy, którzy dają radę od początku do końca (dwójka nieznajomych, dziewczyna w ciąży). Z czasem jednak wszystko zmienia się o 180*- klimat przechodzi z okolic "grupa ludzi uwięziona w budynku ucieka przed potworem" w hołd oddany Lovecraftowi. Może jest tutaj trochę aż nazbyt dużo gore, a sami bohaterowie zachowują się raczej jak bohaterowie gier niźli prozy Lovecrafta (widzą potwora? a co mi tam, idę dalej- gdzie tu chociażby odrobina strachu?). Druga połowa filmu jest za to bardzo, ale to bardzo dobra. Reżyser, kimkolwiek jest, uchwycił 'cosmic horror' w stopniu zadowalającym, a i wszystkie zagadki nie zostały rozwiązane.
Problemem są też ekspozycje, których można by się pozbyć- bo widz i tak sam zrozumie przeszłość bohaterów. No i z jakiegoś powodu KAŻDA postać tutaj straciła kogoś z rodziny?
Jednak największym minusem filmu są dziury fabularne- tak na logikę, większość scen nie ma znaczenia dla finału, 3/4 postaci mogłoby tu nie być. Wątek sekty pozostaje kompletnie nierozwinięty (jak to na Lovecrafta przystało), a i samych rozmów/monologów na temat "kosmicznego bóstwa"/pozaziemskich bytów jest niestety zbyt mało. Ale samo zakończenie naprawdę daje radę, zwłaszcza ostatnia scena mnie pozytywnie zaskoczyła.

Oczywiście to nie film dla każdego- zbyt dużo gore, marne aktorstwo i klimat nastawiony na specyficznego odbiorcę może odstraszyc wiekszośc filmwebowej widowni, no bo przecież duchy i drące mordy w Paranormal Activity i innych Obecnościach są straszniejsze i oryginalniejsze, prawda? :)

viaxon

It follows i Babadook nie były filmami klasy B, a ten film jest jego esencją. Wymieniłeś trzecioplanową aktorkę i dwóch drugoplanowych, jako dających radę. Dla mnie też tylko Grace Munro, czyli ciężarna, wypadła najlepiej, jeśli chodzi o grę aktorską, a to jej debiut, wypowiada też w tym filmie może z 5 zdań i to najlepiej świadczy o nim świadczy (po niej, o dziwo, Kenneth Welsh i to dopiero w końcówce, tych dwóch nołnejmów posługujących się głównie równoważnikami zdań nawet nie biorę pod uwagę). Gra jest tak drewniana i amatorska jakby aktorów z ulicy zatrudniono, to jest poziom aktorstwa jak z Trudnych spraw/W11 etc., więc ocena jest adekwatna, przypomnę, że to film aktorski, nie dokumentalny czy animowany. Jak horror to obniżasz poprzeczkę? 5 to nie jest zła ocena, oznacza, że film jest średni, bo ten film dobry nie jest.

ocenił(a) film na 7
nietzsche

Jak napisałem- przez aktorstwo w pierwszej połowie chciałem film wyłączyć, jedynie cieżarna dawała radę, może właśnie przez małą liczbę kwestii. Dopiero w drugiej połowie albo przestałem zwracać na to uwagę, albo aktorzy jakoś bardziej się wczuli.
"The Void" może spodoało mi się przez to, że to jeden z niewielu filmów, które jako tako oddają ducha Lovecrafta- a w sumie pod to podpadają upośledzone dialogi i nie do końca logiczna akcja.

ocenił(a) film na 10
nietzsche

It follows i babadock jak najbardziej byly filmami klasy B, bo bylo to kino niezalezne, a ci nie graja w klasie A nigdy. Oczywiscie nic im nie ujmujac. A takie filmy maja niskie oceny na filmweb, bo wiekszosc tutejszych uzytkownikow to marvelowskie warzywa, ciezko przechodzace fotosynteze.

viaxon

do tej pory nie wiedzialem o lovecrafcie. ciekawy facio

viaxon

Tak jak napisałeś, pierwsze 30 minut nie zachęca do dalszego oglądania i tyle wytrzymałem z tym filmem. Klimat na początku wydawał się ciekawy ale marne aktorstwo wszystko zepsuło. Fillm wyłączyłem po tym gdy nasz główny bohater zemdlal trzeci raz w krótkim okresie czasu i to jeszce w momencie gdy dwaj nieznajomi rąbali stwora siekierami niczym drzewo na opał. Film równie słaby jaj remake cabin fever.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones